Ćwiczenia lecznicze z wykorzystaniem podłoża niestabilnego są bezpieczną, skuteczną i potwierdzoną w wielu badaniach formą leczenia osób z bólem krzyża.

Główną metodą terapii bólów w dolnym odcinku kręgosłupa jest leczenie zachowawcze, które powinno zawierać elementy farmakoterapii, edukacji, fizjoterapii i psychoterapii. Kluczową rolę w rehabilitacji stanowią ćwiczenia lecznicze. Są one bezpieczną, skuteczną i potwierdzoną w wielu badaniach formą leczenia osób z bólem krzyża. Powinny być zaplanowane przez zespół rehabilitacyjny, a nadzór fizjoterapeuty stanowi istotny element w procesie rehabilitacyjnym. Do oceny wyników rehabilitacji, obok wskaźników medycznych (zakres ruchomości kręgosłupa, testy funkcjonalne, siła mięśniowa, stopień redukcji bólu), u pacjentów z bólami dolnego odcinka kręgosłupa, należy uwzględnić zmiany w dobrostanie, której dokonuje pacjent. Czynniki psychospołeczne i psychologiczne, samopoczucie oraz sprawność fizyczna tworzą ogólną ocenę jakości życia pacjenta z bólem dolnego odcinka kręgosłupa. Leczenie tych dolegliwości jest długim procesem, a do dyspozycji jest szeroki wachlarz ćwiczeń leczniczych, które mogą znacznie przyczynić się do poprawy komfortu i jakości życia pacjenta. Indywidualnie dobrany, bezpieczny, systematycznie wykonywany program ćwiczeń pod nadzorem fizjoterapeuty, w którym stopniowo podwyższany jest poziom trudności, ma na celu zredukować odczuwalny ból pacjenta, zmniejszyć wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych, poprawić ich stabilizację i wytrzymałość. W kinezyterapii stosuje się  trening stabilizacyjny, ćwiczenia kształtujące prawidłowe nawyki postawy, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia izometryczne i ćwiczenia rozciągające.

Poprzez swoją labilną powierzchnię piłka gimnastyczna, jak żadne inne urządzenie, wspomaga dynamiczne siedzenie.
Ćwiczenia dynamicznej stabilizacji kształtują poczucie własnego ciała, pomagają utrzymać kontrolę nad tułowiem i uczą świadomego napinania mięśni stabilizujących. Precyzyjnie i prawidłowo wykonywane ruchy podczas ćwiczeń stabilizacyjnych pełnią kluczową rolę i początkowo powinny być wykonywane w niskich pozycjach, na podłożu stabilnym, aby następnie przejść do pozycji wyższych. Stosuje się ćwiczenia w łańcuchu zamkniętym, otwartym, natomiast dla podwyższenia poziomu trudności zaleca się wykorzystanie podłoża niestabilnego.

źródło:

Bojczuk T., Przysada G., Strzępek Ł., Wpływ ćwiczeń leczniczych na wskaźniki jakości życia u pacjentów z bólem dolnego odcinka kręgosłupa, Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego, Rzeszów 2010, 1: 58-70
Białobrzewska K., Afeltowicz-Mich D., Czaprowski A., Sitarski A., Możliwości wykorzystania treningu stabilizacyjnego kompleksu lędźwiowo-miedniczno-biodrowego w terapii zaburzeń postawy ciała u dzieci, Szkice Humanistyczne Tom XII, Wyd. OSW, 2012, 3: 191-202
Mooney V., Sall J., Ocena i Leczenie Bólu Krzyża, Clinical Symposia, Warszawa 1996, 48, 4: 15-25

Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego
Rzeszów 2010, 1, 66–72 Wpływ ćwiczeń leczniczych na wskaźniki jakości życia u pacjentów z bólem dolnego odcinka kręgosłupa

Wpływ ćwiczeń na stabilnym i niestabilnym podłożu, a jakość życia pacjentów z bólem kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym.

Dolegliwości dolnego odcinka kręgosłupa

Dolegliwości dolnego odcinka kręgosłupa stanowią ogromny problem społeczny, ekonomiczny, diagnostyczny i leczniczy. Zespół bólowy odcinka lędźwiowo-krzyżowego dotyczy nie tylko osób starszych i w średnim wieku, ale coraz częściej dotyka również ludzi w młodym wieku.

1002514_306640302806797_1576007673_n

Wytłumaczenie tego zjawiska jest trudne, ponieważ wpływa na to wiele czynników, które nie zostały jeszcze poznane. Przez miliony lat człowiek wykazywał dużą aktywność fizyczną, natomiast współcześnie, zmiana trybu życia stanowi powszechnie uznawaną przyczynę występowania „bólów krzyża”. Już dziecko w szkole narażone jest na obciążenia aparatu ruchu, dlatego też odpowiedni dobór ćwiczeń ma bardzo duże znaczenie w prawidłowym kształtowaniu młodego organizmu.

p1

Zaniechanie aktywności ruchowej, wielogodzinne siedzenie w niepoprawnej pozycji, noszenie ciężkiego plecaka oraz brak higieny życia codziennego powodują obciążenia statyczne i przyczyniają się do nadwagi, która przyśpiesza zmiany przeciążeniowe.

 

Niekorzystne warunki osłabiają „gorset mięśniowy” i mięśnie brzucha oraz prowadzą do przykurczu mięśni biodrowo-lędźwiowych, a w konsekwencji wpływają negatywnie na biomechanikę kręgosłupa. Zespoły bólowe w dolnym odcinku kręgosłupa, które rozwijają się u osób młodych, są zwykle początkiem nawracających, przewlekłych dolegliwości, które powodują ograniczenia życiowe w dalszym życiu. Natomiast osłabiona sprawność funkcjonalna wpływa na pogorszenie jakości życia pacjenta z bólem kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym [1,2, 3].

 

1.Kiwerski J., Choroba dyskowa dolnego odcinka kręgosłupa u osób młodych, Postępy rehabilitacji, 2011, 1: 20-32
2. Pawłowska P., Czaprowski D., Piwowarska K., Toczyłowska E., Częstość występowania dolegliwości bólowych kręgosłupa u dzieci oraz ocena czynników związanych z ryzykiem ich występowania, Szkice Humanistyczne Tom XII, Wyd. OSW, 2012, 3: 169-178
3. Radziszewski K.R., Porównawcza retrospektywna analiza dolegliwości bólowych u chorych na dyskopatię lędźwiową leczonych zachowawczo bądź operacyjnie, Polski Merkuriusz Lekarski, 2006, 21: 335-340

Rekord świata w pozycji „plank”

 

Zobacz jak pracują mięśnie  w pozycji „deski”.

W rolach głównych: mięsień prosty brzucha, mięsień poprzeczny brzucha, prostownik grzbietu.W pozostałych rolach: mięsie…

 

gggggggggggggggg

 

 

George E. Hood   wytrzymał 5 godzin, 15 minut i 15 sekund.

 

Deska na kolanach Uklęknij na podłożu, przenosząc środek ciężkości ciała na przedramiona i kolana w taki sposób, aby stopy były podniesione, lekko dotykając podłoża. Upewnij się, że łokcie znajdują się pod barkami, tak aby ciało tworzyło linię prostą od barków do bioder. Wytrzymaj w tej pozycji.