Dolegliwości dolnego odcinka kręgosłupa

Dolegliwości dolnego odcinka kręgosłupa stanowią ogromny problem społeczny, ekonomiczny, diagnostyczny i leczniczy. Zespół bólowy odcinka lędźwiowo-krzyżowego dotyczy nie tylko osób starszych i w średnim wieku, ale coraz częściej dotyka również ludzi w młodym wieku.

1002514_306640302806797_1576007673_n

Wytłumaczenie tego zjawiska jest trudne, ponieważ wpływa na to wiele czynników, które nie zostały jeszcze poznane. Przez miliony lat człowiek wykazywał dużą aktywność fizyczną, natomiast współcześnie, zmiana trybu życia stanowi powszechnie uznawaną przyczynę występowania „bólów krzyża”. Już dziecko w szkole narażone jest na obciążenia aparatu ruchu, dlatego też odpowiedni dobór ćwiczeń ma bardzo duże znaczenie w prawidłowym kształtowaniu młodego organizmu.

p1

Zaniechanie aktywności ruchowej, wielogodzinne siedzenie w niepoprawnej pozycji, noszenie ciężkiego plecaka oraz brak higieny życia codziennego powodują obciążenia statyczne i przyczyniają się do nadwagi, która przyśpiesza zmiany przeciążeniowe.

 

Niekorzystne warunki osłabiają „gorset mięśniowy” i mięśnie brzucha oraz prowadzą do przykurczu mięśni biodrowo-lędźwiowych, a w konsekwencji wpływają negatywnie na biomechanikę kręgosłupa. Zespoły bólowe w dolnym odcinku kręgosłupa, które rozwijają się u osób młodych, są zwykle początkiem nawracających, przewlekłych dolegliwości, które powodują ograniczenia życiowe w dalszym życiu. Natomiast osłabiona sprawność funkcjonalna wpływa na pogorszenie jakości życia pacjenta z bólem kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym [1,2, 3].

 

1.Kiwerski J., Choroba dyskowa dolnego odcinka kręgosłupa u osób młodych, Postępy rehabilitacji, 2011, 1: 20-32
2. Pawłowska P., Czaprowski D., Piwowarska K., Toczyłowska E., Częstość występowania dolegliwości bólowych kręgosłupa u dzieci oraz ocena czynników związanych z ryzykiem ich występowania, Szkice Humanistyczne Tom XII, Wyd. OSW, 2012, 3: 169-178
3. Radziszewski K.R., Porównawcza retrospektywna analiza dolegliwości bólowych u chorych na dyskopatię lędźwiową leczonych zachowawczo bądź operacyjnie, Polski Merkuriusz Lekarski, 2006, 21: 335-340

About admin

2 thoughts on “Dolegliwości dolnego odcinka kręgosłupa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.